Gyűjteményem lemezjátszói - két darab - nem a hagyományos értelemben vett gépek, hanem Hifi-tornyok. Inkább praktikus, semmint kiemelkedően hangos készülékek, teljesítményük oldalanként kb. 8 Watt.
Első, de valójában utóbb beszerzett készülék egy 1990-ben, Kínában gyártott Starlite torony. Kétkazettás magnót, rádiót és kristály hangszedős lemezjátszót foglal magában, emellett erősítőbemenete is van. Utóbbi azért jelentős, hiszen a nappali szobában foglal helyet, így akár a számítógépet is rá lehet kötni, így egy-egy zeneszám akárnmikor magnóra vehető.
A berendezés nem elhanyagolhtó funkciója, hogy a szobanövényt megvédi a macskáktól. Hangfalai nem eredetiek, azokat egy bontott kétkazettás rádió-magnótól "örökölte", természetesen impedanciát és teljesítményt illetően megfelelnek.
A készülék 2002-ben került Magyarországra, első tulajdonosa szinte egyáltalán nem használta, második gazdájánál is közel 8 évet állt, így az elöregedés következtében következtében a magnók orsóit cserélni kellett. Porosodó időszakára az egyik kapcsoló időszakos recsegése emlékeztet, amit nem sikerült maradéktalanul "kikezelni".
Az alábbi képen éppen a szerencsésen új álapotban maradt lemezjátszó éppen "hangot szed". (A képen lejátszott bakelit karcos, ám szerencsére nem ugrik.)
Hasonló funkciójú "társa" az 1992-ben szintén Kínában gyártott Trident, aminek pontos típusszámát a mai napig nem sikerült kideríteni. Rádiószerelő ismerősömnél állt éveket, majd január végén, általam megjavított DVD-s videomagnóm átvételekor nekemadta. A magnók és a lemezjátszó szíjcserére szorult, szerencsére a tű itt is jó állapotú.
Egyik oldali magnója oda-vissza játszós, hangerőszabályzója és ki-be kapcsoló gombja elektronikus, ennélfogva távvezérelhető. Rádiója rendkívül érzékeny, világvevő. Az oda-vissza játszó magnó oldalirányát a jobb alsó sarokban látható LED jelzi.