A fotózás allakmával igyekeztem felkutatni gyűjteményem tipikus hatvanas évekbeli darabjait. A korabeli szakirodalom az 1970 és 71-ben gyártott készülékeket egy kötetben említi, így mi sem teszünk kivételt.
Elsőként egy sokak által ismert darabot, a hatvanas évek második felében megjelent Sokolt mutatjuk be. Sok kommentárt nem igényel, közép-és hosszúhullámot fog, jellegzetes tartozéka volt egy búgós hálózati töltő. A fiatalabb olvasók számára talán onnan lehet ismert, hogy sem a Juventus, sem a Roxy nem jön be rajta, hiába keresik .
Az itt látható példány új bőrtokot és másik házat kapott, de még 1997 őszén került a gyűjteménybe.
1967 és 1969 közötti készülék a lengyel Unitra Minor. Közép és hosszúhullámot fog. A skálahúr előszeretettel megakad, ha sokáig nem használják.
Négy ceruzaelemmel működik, elemtartója különleges kialakítású, érintkezőkkel csatlakozik.
Kortársa a magyar Videoton Camping de Luxe. Négy góliátelemet igényel, teleptartója a VEF rádióhoz hasonlóan csavarokkal zárható. OIRT URH-t, középhullámot és rövidhullámot fog.
A képen látható készülék a Tungsram Rádióklubból került ide, 2004 végén, amikor az 1970-től elnöki tisztséget betöültő Osztás József halála után a klub újpesti telephelyét fel kellett számolni.
Természetesen működik. Extra szolgáltatásként említhető a külső hangszóró csatlakoztatásának lehetősége, az URH finomhangoló és az RH sávnyújtó. URH és rövidhullám állásban a készülék erősítőként is funkcionál.
Szintén az 1970/1-es esztendők terméke a holland PHILIPS 90 RL.
Középhullám vételére alkalmas, egy KF tekercset kellett benne kicserélni, amit "donorkészülékből" kapott.
Működik, műbőr tokja van, amely ápolást nem igényel. Két darab ceruzaelemmel használható.
Középhullám és rövidhullám vételére alkalmas készülék a szovjet gyártmányú Orbita 2-es. Négy ceruzaelem kell hozzá, és meg is szólal.
2003-ban került a gyűjteménybe, bőrtokja egy folton valamiért kiégett. Az elemtartót ki kellett cserélni, a bőrtok pedig néhányszori ápolás után megközelítőleg olyan, mint újkorában. A képen nem látszik, de a csuklópántja is ép.
Szintén szovjet gyártmány a kisméretű Cosmos-M. Kizárólag középhullám vételére alkalmas. Két különlegessége is van: egyik a speciális gombelem (vagy akku) amivel üzemel, másik pedig egy vékony lánc, amivel nyakbaakasztható.
Sajnos a nyaklánca nincs meg. 2004-ben került a gyűjteménybe, akkor egy órásüzletben próbáltunk hozzá elemet szerezni. Az eladó mindaddig hülyének nézett, míg ki nem derült, hogy egy gyűjtemény ékes darabjaként szeretném megszólaltatni. Ekkor kaptam hozzá laposelemet.
Természetesen a 4,5 V-os telep nem volt optimális megoldás, azonban meggyőzött arról, hogy a rádió működik. Később egy alapos belső tisztítást és kisebb javítást igényelt, aminek hatására normál hangerőn is megszólalt. A hozzávaló 1,5 V-os nagyméretű "gombelemeket" mind beszerezni, a meglévőket pedig feltölteni nehézkes, mivel a hozzávaló töltő beszerzése sem egyszerű; emellett ezek az elemek szívesen ki is folynak...