Az évtized rádióit 1972-től "számoljuk". Az évtizedben a tranzisztoros készülékek voltak jellemzőek, melyekből egy-egy darab nálunk is megtalálható.
9V-ról üzemelő szovjet ébresztős rádió a Signal 601, amely ismertetése szerint " hét tranzisztorral működő zserádió. Két AM sáv vételére alkalmas. A beépített 23-köves órával a rádió előre meghatározott időben bekapcsolható. Beépített ferrit-antennája és fülhallgató-csatlakozása is van."
A képen látható működő készüléket 1977-ben gyártották és 1999-ben került a gyűjteménybe. Előző tulajdonosa már sajnos nem él, így emléknek tekitendő.
A felhúzós óra már nem, a rádió viszont a mai napig működik.
Szintén az 1972-75-ös korszak terméke a jól ismert szovjet gyártmányúSokol 403, ami 1973-ban jelent meg. E készülék szintén híres a búgós hálózati töltőjéről, amivel a rádióhoz mellékelt henger alakú 9V-os akkumulátort lehetett tölteni. Ez a henger alakú telep a mai 9V-os elem megfelelője. Olyan cellákból állt, amelyeket önállóan az 1967 és 69 között megjelent Cosmos-M zsebrádió üzemeltetéséhez gombelemként lehetett használni. Az fejlécben látható "mintadarabot" most színesben mutatjuk meg az olvasóknak:
"Hét tranzisztorral és egy germániumdiódával működő zsebrádió. Két AM sáv (KH és HH - szerk.) vételére alkalmas. Ferritantennával és fülhallgató-kivezetéssel is felszerelték."
bár bőrtokja fekete, így színesben sem "impozánsabb" látvány annak, aki többet remélt egy színes képtől.
Kiváló állapotú készülék, a Signal 601-eshez hasonlóan 1999 óta a gyűjtemény tagja, szintén emlék. Társaival együtt természetesen működik, "egészalakos" képe több mint százhúsz rádió szimbóliuma lett.
1976-ban jelent meg "testvére, a Sokol 308. Tíz tranzisztor és két dióda került bele, valamint egy hangszínszabályzó. Közép- rövid és ulrarövidhullámot fog, utóbbi a már jóformán nem használt OIRT sáv.
Sokol 308 kép!
Voltak, akik megpróbálkoztak a készülék áthangolásával, ám beszámolóik szerint ez nem sikerült, és amikor eltávolodtak a készüléktől, az folyamatosan elhangolódott. Viszont az a felhasználó, aki beéri az eredeti "keleti" URH-val, a vételt az AFC (Auto Frekvency Control) gombbal teheti zavarmentesebbé. Igaz, a legtöbb készüléken ez a finomhangoló inkább csak elhangolja az adókat.
Az NDK-gyártmányú Prominent rádió különösen szép hangja miatt is említésre méltó. Öt Wattos hangszórójából rengeteg mély és szép magas hangok hallhatók. OIRT URH-t, közép, rövid-és hosszúhullámot fog. Finomhangolóval és erősítő-bemenettel is ellátták. Stereo változata, a Prominent de Luxe hangzásával bármelyik mai márkás mikro-hifit maga mögé utasítja...
Prominent kép!
Hasonló asztali világvevőrádióként szolgált az 1975-ös Unitra Junior is. Hangszínszabályzója azonos módon működik a ki-be kapcsolóval.